top of page
Szukaj

7 nawyków dla Zdrowego Kręgosłupa

Zaktualizowano: 2 lip 2020

Przedstawiam Ci jak w 7 prostych krokach, cieszyć się zdrowym kręgosłupem na długo!


Jestem przekonana, że odpowiednio dobrany trening może "naprawić" skutki tego, co "zepsułeś" złymi nawykami w życiu codziennym.

Nawet jeżeli jeszcze nie czujesz dyskomfortu w obrębie pleców - zadbaj o nie już dziś.

Od dawna krzyczę, że profilaktyka to podstawa i "Ty" z przyszłości Ci za nią podziękuje :)

A zatem:1. Budząc się przeciągnij się przyjemnie

Wydłuż nogi, unieś ramiona ponad głowę. Przeciągnij się z długim wydechem. Jeśli masz chwilę, dodaj do tego kilka ćwiczeń oddechowych.


2. Wstawaj z łóżka prawidłowo

Nie zrywaj się gwałtownie zaraz po usłyszeniu budzika. Po rozciąganiu, przekręć się spokojnie na bok. Spuść nogi z łóżka. Podeprzyj się górną ręką, jednocześnie odpychając się nią od łóżka. Ręka dolna może podtrzymywać głowę (szczególnie u osób z problemami w odcinku C1-C7). Usiądź prosto, załóż kapcie :) Kierując czubek głowy do sufitu wstań.


3. Obowiązki domowe = odpowiednia pozycja

Zmywając, będąc przy umywalce odstaw jedną nogę np. na podest. To bardzo pomoże Twojemu odcinkowi lędźwiowemu.


4. Podnoś świadomie

Podnosząc przedmioty, a tym bardziej naprawdę dźwigając rzeczy - rób to przy pomocy siły nóg. Utrzymaj kręgosłup w neutralnej pozycji (będę ją dokładnie omawiać w kolejnych postach), zejdź na nogach jak najniżej (wykrok/przysiad), sięgnij i aktywizując mięśnie głębokie z wydechem podnieś.


5. Siedź uważnie

Jeślisz dasz radę, spróbuj nie opierać się, siedź na skraju siedzenia i wyciągaj czubek głowy do sufitu. Jeśli jednak musisz się oprzeć, postaraj się o podparcie kręgosłupa zgodnie z jego naturalnymi krzywiznami.


6. Korzystaj z telefonu

Na wydłużonej szyi! Widzę to szczególnie u młodzieży: telefon trzymany na wysokości pępka i wzrok utkwiony w dole. Korzystając z telefonu podnieś do wyżej, tak, abyś mógł utrzymać kręgosłup szyjny w neutralnej pozycji.


7. Ruszaj się

Kiedy tylko to możliwe, bądź aktywny :)Masz pytanie? Napisz!

ET.
201 wyświetleń

Opmerkingen


bottom of page