Cierpisz na „dyskopatię/przepuklinę/wypadanie krążka/lumbago” i jeszcze nie ćwiczysz? TWÓJ DUŻY BŁĄD!
Dlaczego?
Żeby móc dobrze Ci to wyjaśnić, chciałabym wytłumaczyć jak doszło do Twojego problemu – lub jeśli nic nie zmienisz, dlaczego zaraz się go nabawisz.
Kręgosłup zbudowany jest z kręgów ustawionych pionowo, jeden pod drugim. Pomiędzy kręgami znajdują się krążki międzykręgowe – „dyski”, odpowiadają za amortyzację kręgosłupa. Lubię porównywać dysk do...pączka z nadzieniem :)
Otóż Nasz dysk/pączek zbudowany jest z jądra miażdżystego w środku (nadzienie) oraz pierścienia włóknistego z zewnątrz (ciasto pączka). Aby kręgosłup czuł się dobrze, jądro miażdżyste musi być dobrze nawodnione, odżywione a przez to „pękate”. Tylko wtedy amortyzacja jest dobra.
Musisz wiedzieć, że jądro miażdżyste odżywiane jest tylko w trakcie ruchów kręgosłupa.
Jeżeli nie ruszamy się wystarczająco często, przebywamy długo w jednej usztywnionej pozycji, dochodzi do zaburzeń troficznych i degeneracji jądra miażdżystego, zmniejsza się jego wysokość, kręgi zaczynają układać się bliżej siebie, tracimy ruchomość kręgosłupa, usztywniamy się, co w efekcie prowadzi do choroby zwyrodnieniowej i bólu.
To jeden problem, a drugi...
Pierścień włóknisty – Nasze „ciasto”.
Mając niewłaściwą postawę, postawę niedbałą, zgarbioną, Twoje kręgi nie są ustawione w prawidłowy sposób, a co za tym idzie dysk wysuwa się w przeciwną do ruchu stronę, napierając tym samym na „ciasto” czyli pierścień włóknisty.
Wyobraź sobie jak działa ten mechanizm „O” to kręg, a „---” to dysk:
Widok z boku kiedy kręgosłup jest w pozycji neutralnej:
O kręg
--- dysk
O kręg
Widok z boku kiedy kręgosłup jest w zgięciu w przód:
O kręg
--- dysk
O kręg
Długotrwałe, wieloletnie przyjmowanie złej postawy prowadzi do tego, że pierścień włóknisty ściera się.
Jądro miażdżyste zaczyna „wychodzić” stopniowo – wypuklina, lub całkowicie – przepuklina potoczne wypadanie dysku.
Tego typu zmiany zbadasz na badaniu: RTG, tomografii, rezonansie.
W zależności od stadium dochodzi do drażnienia lub ucisku na struktury nerwowe znajdujące się w kanale kręgowym. Powoduje to ból miejscowy, ból promieniujący, zaburzenia czucia a nawet niedowładu!!!
JEST NA TO LEK – NAZYWA SIĘ RUCH!
Odpowiedni program ćwiczeń zapewnia stworzenie gorsetu mięśniowego, który zoptymalizuje obciążenia krążków międzykręgowych.
W ćwiczeniach Pilates pracujemy Nad gibkością, wytrzymałością oraz siłą.
Nauka pozycji neutralnej to absolutna podstawa i MUST HAVE!
Uczysz się neutralnej pozycji podczas treningu, a po kilku sesjach zaczynasz przenosić tę naukę do codzienności – zmieniasz nawyki.
Zwiększamy świadomość ciała.
W Pilates pracujesz tylko w bezbolesnych zakresach.
Taki trening przywróci dobre ustawienie miednicy, a co za tym idzie zakres ruchów w stawach biodrowych. Odzyskasz dobrą gibkość w grupie kulszowo-goleniowej (pod kolanem), w stawach biodrowych. Głowa przestanie uciekać w przód, klatka piersiowa uwypukli się. Twarz rozpromienieje.
Kluczem do poprawy stabilizacji kręgosłupa są silne mięśnie głębokie tułowia/silne centrum/core.
Pilates właśnie na tym bazuje.
Systematyczne wykonywanie tych ćwiczeń zmniejsza dolegliwości bólowe, zapobiega ich nawrotom, stanowi profilaktykę chorób kręgosłupa oraz niesamowicie poprawia samopoczucie, kontakt z sobą i ze swoim ciałem.
Jednym słowem każdy lek zastąpisz ruchem, żaden lek nie zastąpi ruchu.
Comments