top of page
Szukaj

Trening w dyskopatii

Cierpisz na „dyskopatię/przepuklinę/wypadanie krążka/lumbago” i jeszcze nie ćwiczysz? TWÓJ DUŻY BŁĄD!

Dlaczego?


Żeby móc dobrze Ci to wyjaśnić, chciałabym wytłumaczyć jak doszło do Twojego problemu – lub jeśli nic nie zmienisz, dlaczego zaraz się go nabawisz.

Kręgosłup zbudowany jest z kręgów ustawionych pionowo, jeden pod drugim. Pomiędzy kręgami znajdują się krążki międzykręgowe – „dyski”, odpowiadają za amortyzację kręgosłupa. Lubię porównywać dysk do...pączka z nadzieniem :)


Otóż Nasz dysk/pączek zbudowany jest z jądra miażdżystego w środku (nadzienie) oraz pierścienia włóknistego z zewnątrz (ciasto pączka). Aby kręgosłup czuł się dobrze, jądro miażdżyste musi być dobrze nawodnione, odżywione a przez to „pękate”. Tylko wtedy amortyzacja jest dobra.

Musisz wiedzieć, że jądro miażdżyste odżywiane jest tylko w trakcie ruchów kręgosłupa.

Jeżeli nie ruszamy się wystarczająco często, przebywamy długo w jednej usztywnionej pozycji, dochodzi do zaburzeń troficznych i degeneracji jądra miażdżystego, zmniejsza się jego wysokość, kręgi zaczynają układać się bliżej siebie, tracimy ruchomość kręgosłupa, usztywniamy się, co w efekcie prowadzi do choroby zwyrodnieniowej i bólu.

To jeden problem, a drugi...

Pierścień włóknisty – Nasze „ciasto”.

Mając niewłaściwą postawę, postawę niedbałą, zgarbioną, Twoje kręgi nie są ustawione w prawidłowy sposób, a co za tym idzie dysk wysuwa się w przeciwną do ruchu stronę, napierając tym samym na „ciasto” czyli pierścień włóknisty.

Wyobraź sobie jak działa ten mechanizm „O” to kręg, a „---” to dysk:


Widok z boku kiedy kręgosłup jest w pozycji neutralnej:

O kręg

--- dysk

O kręg

Widok z boku kiedy kręgosłup jest w zgięciu w przód:

O kręg

--- dysk

O kręg

Długotrwałe, wieloletnie przyjmowanie złej postawy prowadzi do tego, że pierścień włóknisty ściera się.

Jądro miażdżyste zaczyna „wychodzić” stopniowo – wypuklina, lub całkowicie – przepuklina potoczne wypadanie dysku.

Tego typu zmiany zbadasz na badaniu: RTG, tomografii, rezonansie.

W zależności od stadium dochodzi do drażnienia lub ucisku na struktury nerwowe znajdujące się w kanale kręgowym. Powoduje to ból miejscowy, ból promieniujący, zaburzenia czucia a nawet niedowładu!!!


JEST NA TO LEK – NAZYWA SIĘ RUCH!


Odpowiedni program ćwiczeń zapewnia stworzenie gorsetu mięśniowego, który zoptymalizuje obciążenia krążków międzykręgowych.

W ćwiczeniach Pilates pracujemy Nad gibkością, wytrzymałością oraz siłą.


Nauka pozycji neutralnej to absolutna podstawa i MUST HAVE!


Uczysz się neutralnej pozycji podczas treningu, a po kilku sesjach zaczynasz przenosić tę naukę do codzienności – zmieniasz nawyki.

Zwiększamy świadomość ciała.

W Pilates pracujesz tylko w bezbolesnych zakresach.

Taki trening przywróci dobre ustawienie miednicy, a co za tym idzie zakres ruchów w stawach biodrowych. Odzyskasz dobrą gibkość w grupie kulszowo-goleniowej (pod kolanem), w stawach biodrowych. Głowa przestanie uciekać w przód, klatka piersiowa uwypukli się. Twarz rozpromienieje.Kluczem do poprawy stabilizacji kręgosłupa są silne mięśnie głębokie tułowia/silne centrum/core.

Pilates właśnie na tym bazuje.

Systematyczne wykonywanie tych ćwiczeń zmniejsza dolegliwości bólowe, zapobiega ich nawrotom, stanowi profilaktykę chorób kręgosłupa oraz niesamowicie poprawia samopoczucie, kontakt z sobą i ze swoim ciałem.
Jednym słowem każdy lek zastąpisz ruchem, żaden lek nie zastąpi ruchu.

120 wyświetleń

Comments


bottom of page